Hotel Senator , Starachowice Hotel Senator , Starachowice
menu

Śladami tajemnic dinozaurów i erozji triasowych

  1. Hotel Senator
  2. Hotel
  3. Blog
  4. Szczegóły bloga
05 July 2021

Piekła, piekiełka, piekielne bramy i jaskinie oraz diabelskie kamienie to częste nazwy osobliwości świętokrzyskiej przyrody. Jeśli ruszycie na szlak, to prawie pewne jest, że natkniecie się na jedną z nich. A jeśli pojedziecie ok. 44 km na północny zachód od naszego hotelu, to jeszcze bardziej pewne jest to, że traficie na szlak, który zaprowadzi Was do rezerwatu Skałki Piekło pod Niekłaniem. A my gorąco polecamy to miejsce!

Skałki Piekło pod Niekłaniem – dlaczego rezerwat?

Rezerwat został utworzony w 1959 r. , by zachować osobliwe formy skalne. Skały, o których mowa zostały wyrzeźbione dzięki procesom erozyjnym w triasowych i dolnojurajskich piaskowcach. Dzięki temu pięknie odróżniają się żółtym i pomarańczowym, ale też ciemnym kolorem na tle zieleni lasu. Na długości kilkuset metrów skałki tworzą dwa osobne skupiska. Idąc niebieskim szlakiem od parkingu najpierw docieramy do niższych i ciemniejszych form skalnych, by następnie dojść do bardziej kolorowych i okazałych, osiągających do 8 m wysokości, ostańców.

Dinozaury od dawna nie stąpają ciężkim krokiem po ziemi, lecz ślady ich minionej obecności zachowały się w różnych formach. Odnajdujemy je także w Polsce, co prowadzi do wniosku: że żyły również na naszych ziemiach. Unikatowe ślady dinozaurów odnajdziemy w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie. Oddalony jest on od wspomnianego wcześniej Niekłania o 6 km. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie odsłonięć skał dolnojurajskich oraz interesujących okazów mineralogicznych i paleontologicznych.

Rezerwat znajduje się w Nadleśnictwie Stąporków, obejmuje teren dawnej kopalni odkrywkowej glin ceramicznych wykorzystywanych do wyrobu cegieł.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close