pokaż zdjęcia
pokaż treść

Zabytki

Zamki Świętokrzyskie

 

Zamek Krzyżtopór

Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe należą do największych atrakcji Ziemi Świętokrzyskiej. Podobno jest to pałac, a nazywany jest zamkiem prawdopodobnie ze względu na właściwości obronne. Zamek pochodzi z pierwszej połowy siedemnastego wieku (budowany w latach 1627-1664). Charakterystyczną cechą pałacu jest to, że jego projekt nawiązuje do kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a 4 narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów.

 

Ruiny zamku w Chęcinach

Ruiny zamku w Chęcinach są jednym z najlepiej znanych zabytków województwa świętokrzyskiego.
Zamek został zbudowany za czasów panowania Władysława Łokietka na przełomie XIII i XIV wieku. Odbywały się tu zjazdy rycerskie. W czasie wojny z Krzyżakami zamek stanowił schronienie dla skarbca gnieźnieńskiego. Za czasów Kazimierza Wielkiego zamek został rozbudowany stając się fortecą niezdobytą przez ponad dwa wieki. Po drugiej wojnie światowej zamek uzyskał status zabytku i został udostępniony do zwiedzania.

 

Bodzentyn - Ruiny Zamku

Pierwszy drewniany zamek w Bodzentynie został zbudowany przez założyciela miasta, biskupa Bodzęta. Zamek drewniany szybko uległ zniszczeniu, a w jego miejsce został zbudowany murowany zamek gotycki, który stanowił lokalną rezydencję biskupów krakowskich. Zamek ten został zbudowany przed rokiem 1380 przez biskupa Floriana z Morska.

 

Zabytki Techniki

 

Skarżysko - Parowóz Pt 47-13

Parowóz Pt 47-13 został wyprodukowany w 1948 roku w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce w Chrzanowie. Lokomotywa została zaprojektowana na bazie przedwojennego parowozu Pt 31. Parowóz pracował w Skarżysku-Kamiennej w latach 1986 – 1988.

 

Bobrza - ruiny Zakładu Wielkopiecowego

Zakład miał osiągnąć wydajność 5100 ton surówki rocznie, czyli tyle co wszystkie polskie huty łącznie. Niestety budowa nie została ukończona. Przyczyniła się do tego powódź w 1828 roku, która zniszczyła tamę oraz Powstanie Listopadowe z 1830 roku.

 

Samsonów - ruiny Huty "Józef"

Huta "Józef" pracowała głównie na potrzeby wojska. Prócz tego wytwarzano w niej szereg elementów budowlanych i ozdobnych.

 

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum zostało utworzone w 2001 roku, natomiast otwarcie dla zwiedzających nastąpiło w 2010 roku. Głównym orędownikiem jego powstania był prof. Jan Pazdur – historyk, dyrektor Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Kielcach oraz członek Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Jest położone na 8 hektarach poindustrialnych terenów. Ponadto muzeum organizuje wystawy czasowe oraz imprezy kulturalne (koncerty). Świadczy również usługi edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny, a zwiedzanie odbywa się w grupach.

 

Muzeum  im.  „Orła Białego” w Skarżysku Kamiennej

W ciągu ostatnich 45 lat, Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej wyrosło na jedną z najważniejszych placówek kulturalnych i atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim. Dzięki jednej z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, zgromadzonej na obszarze ponad 1,5 ha można oglądać wyjątkowe eksponaty, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników historii wojskowości. Dlatego też wizyta w Muzeum im. „Orła Białego” stanowi doskonałe połączenie ciekawej przygody z nauką.

Realizacja: PROFITROOM

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij